Wypadki i choroby spotykają nas w najmniej oczekiwanych momentach, również za granicą. Śmierć nie wybiera i nie czeka na lepszą chwilę. Niestety, rodzina zmarłego zmaga się wtedy z problemem, jakim jest sprowadzenie zwłok do kraju, co wiąże się z kilkoma potrzebnymi procedurami.
Biorąc na siebie odpowiedzialność za transport zwłok z zagranicy, musimy pamiętać o kilku szczegółach i znać podstawowe prawa oraz obowiązki, jakie na nas ciążą. Aby zacząć, najpierw należy złożyć wniosek do lokalnych władz – starosty lub prezydenta – aby zmarły mógł rozpocząć swoją powrotną drogę. Ważne, aby było to miasto, w którym chcemy pochować tego członka rodziny. Po otrzymaniu bezpłatnego oświadczenia, kolejnym krokiem, jaki trzeba podjąć, jest złożenie wniosku, tutaj już płatnego, do konsulatu w miejscu, w którym przebywa ciało zmarłego. To tam odbywa się wydanie aktu zgonu oraz potwierdzenia, że śmierć nie nastąpiła w wyniku choroby zakaźnej lub w innych, niewyjaśnionych okolicznościach. Kiedy ta procedura zostanie zamknięta, rozpoczyna się drugi etap, a więc przewóz zwłok. W zależności od odległości i miejsca, w jakim doszło do śmierci, transport zwłok najczęściej odbywa się drogą powietrzną lub wodną, choć zdarzają się przewozy innego rodzaju. Konieczne jest zapewnienie odpowiedniej skrzyni do przewozu zwłok oraz zabezpieczenie transportu już na terenie kraju. Tutaj także istnieją konkretne przepisy, z jakimi należy się zapoznać przed całą procedurą.
Jak ułatwić sytuację?
Aby ułatwić nieco ten trudny dla rodzin czas, wiele zakładów pogrzebowych oferuje kompleksowe, zbiorcze usługi, dzięki którym cała procedura jest mniej skomplikowana, a my sami możemy w pełni oddać się żałobie. Przedsiębiorstwo, za odpowiednią opłatą, przygotuje niezbędną dokumentację i będzie pośredniczyć między rodziną zmarłego a krajem, w którym przebywa ciało. Koszty nie należą do niskich, jednak nie są też na tyle wysokie, aby nie można było w całości lub częściowo pokryć ich podstawową polisą ubezpieczeniową czy zasiłkiem pogrzebowym. Dzięki takiej usłudze, zyskujemy pewność, że nasz ukochany bliski zostanie potraktowany z godnością, a wszelkie sprawy, które sami moglibyśmy przeoczyć, zostaną odpowiednio przygotowane. Jest to najlepsza opcja dla osób, które wiedzą, że nie dadzą sobie rady z połączeniem odpowiedzialności za transport zwłok z żałobą po stracie.
Tak życie, jak i śmierć pełna jest biurokracji. Na szczęście, w przypadku transportu zwłok naszych bliskich zmarłych, nie jest ona na tyle kłopotliwa, aby sobie z nią nie poradzić. Ważne jest to, aby członek rodziny wrócił do domu, reszta staje się mało istotna. Jeśli jednak wiemy, że nie damy rady, poprośmy o pomoc lub poszukajmy firmy, która wykona te trudne czynności za nas.